Hizmetlerimiz
Anasayfa Hizmetlerimiz Entegrasyon

Entegrasyon

"Entegrasyon" Nedir?

Endüstri 4.0 yaklaşımı içerisinde şirketin yatay ve dikey yönde bütünleşerek; büyümesi ve gelişmesinin sağlanması "Entegrasyon" un kısa tanımıdır.

İşletme içerisindeki tüm yapı, bölüm, bilgisayar, ekipman ve araçaları kendi içerisinde ilişkilendirip; bu bileşenlerin birbirleri ile haberleşmesini sağlayan sistem "Dikey Entegrasyon" dur.

Bir işletmenin dış çevresini oluşturan yan sanayi, nakliye, tedarik ve sigorta firmaları; finans kuruluşları ve bankalar; dağıtıcı, üretici ve satıcılar; yani kendisi dışındaki bağlantıda olduğu tüm çevresi ile internet tabanlı olarak iletişim ve etkileşimi sağlayan sistem "Yatay Entegrasyon" dur.

 

Örnek

Güneş paneli üreten bir işletme, şirket içindeki tüm birimlerin (tasarım, proje, satınalma, montaj, kalite-kontrol, satış, sevkiyat, muhasebe, satış sonrası gibi) ve bu birimlerin kullandığı bilgisayar, makina ve ekipmanların birbiri ile haberleştiği yazılım ve ekipmanlar kullanarak şirket içerisindeki "Dikey Entegrasyon" u sağlamıştır. Bununla birlikte yan sanayi, tedarik, nakliye, sigorta, finansman, dağıtım firmaları ile dünyanın çeşitli bölgelerindeki satıcıları ile de yine ortak bir yazılım üzerinden veri alış-verişinde bulunarak "Yatay Entegrasyon" u sağlamıştır.

Bu işletme, ortaya çıkan yoğun bilgi akışı ve paylaşımını "Bulut" ve "Büyük Veri - Veri Madenciliği" teknolojilerini kullanarak yönetmektedir.

Yukarıda anlatılmış olan örnek bütün olarak ele alındığında "Uçtan Uca Entegrasyon" olarak da tanımlanabilir.

Manas Bulvarı No:47/B Folkart Towers A Kule Kat:26 Daire:2601 35530 Bayraklı – İZMİR
info@o2industry.com

2019© Tüm Hakları Saklıdır.